Please wait...
Bildiğiniz gibi seyahat etmek, günümüzün en gözde etkinliklerinden birisi. Nasıl sevilmez ki gezmek! Bir gün sabah uyanıp Karadeniz’in o bol oksijenli havasında bir Karadeniz kahvaltısı etmek, başka bir gün kendinizi Mısır Piramitlerinin gizemi içerisinde bulmak ya da Mostar Köprüsü’nden Neretva Nehri’ne atlamak… Kim istemez ki bunları yapmayı? Kimilerine boş gelebilir ama özellikle kişisel gelişiminiz için çok önemlidir seyahat etmek. Şimdi gelin birlikte seyahat etmek insana nasıl değerler katıyor, birlikte göz atalım.

Seyahat Etmek Öğretir

Seyahat Etmek Öğretir

Seyahat Etmek Öğretir

Aslında çok kısa ve net bir başlık oldu, ama seyahat etmek özellikle hayatı öğretir insana. Çok bilindik bir söz vardır ya hani çok okuyan mı çok gezen mi daha çok bilir diye işte o soruya bir cevaptır seyahat etmek aslında. Çünkü, insan kitaplarda ya da dergilerde okuduğu teorik bilgileri gezerken yaşayarak görme fırsatına sahip olur. Belki de yıllarca okullarda öğrenemeyeceğiniz bilgileri seyahat ederek öğrenebilirsiniz. Hem çevrenizden hem de gezdiğiniz yerden öğrenme imkanına sahip olursunuz. Tabi diyebilirsiniz öğrensem ne olur öğrenmesem ne olur. O da size kalmış, öğrenmeyi sevmeyen, merak etmeyen birisini zaten seyahat etmesine de gerek yok bence.

Seyahat Etmek Ön Yargılarınızı Yok Eder

Seyahat Etmek Ön Yargılarınızı Yok Eder

Seyahat Etmek Ön Yargılarınızı Yok Eder

İnsanların en büyük belasıdır aslında ön yargıları. Öyle ki, bazen hiç tecrübe etmediğimiz olaylar hakkında başkalarından duyduklarımızla o konu hakkında birçok ön yargıya sahip olabiliriz. Bu da aslında bazı şeyleri yanlış bildiğimiz anlamına gelir. Somut bir örnek verecek olursak, ülkemizde Güneydoğu Bölgesi denilince insanlar genelde tedirgin olur. Çünkü Güneydoğu Bölgesi yıllardır terörle birlikte anılan ve dışarıdan bakıldığında insanların tüylerini ürperten bir coğrafya. Ancak, işin aslı öyle değil maalesef. Dışarıdan görüldüğü gibi her an savaş her an olay olan bir bölge olarak bildiğimiz Güneydoğu Anadolu Bölgesi aslında yaşanması ve gezilmesi en keyifli, en rahat yerlerden birisi. Nedeni ise basit: Güneydoğunun insanları cana yakın, insanlar samimi, her şey daha doğal, hayat daha stressiz. Ayrıca, ne tehlike var ne terör. Peki ne oldu bizim ön yargılarımıza? Kül oldu gitti. Çünkü biz gezdik, gördük ve dedik ki seyahat etmek ön yargıları yok eder.

Seyahat Etmek Mutluluk Seviyenizi Arttırır

Seyahat Etmek Mutluluk Seviyenizi Arttırır

Seyahat Etmek Mutluluk Seviyenizi Arttırır

Bu konuyla alakalı bilimsel bir çalışma var mı bilmiyorum -ama bence muhakkak vardır- seyahat etmek kişisel izlenimlerime dayanarak insanı mutlu ediyor diyebilirim. Çünkü, ben her seyahat planı yaptığımda heyecanlanırım, hayaller kurarım, plan yaparım, 6 ay sonra da olsa hazırlık yaparım ve içim içime sığmaz. Belki diyebilirsiniz bu seninle alakalı bence diye ama ben öyle olduğunu düşünmüyorum. Yeni bir yeri keşfetme duygusu tarih boyunca insanları hep cezbetmiş ve günümüzde de cezbetmeye devam ediyor. Bu nedenle, seyahat etmeye zaman ayırın ki mutlu olasınız. Emin olun evde oturup televizyon seyretmekten daha keyifli bir aktivite.

Seyahat Etmek Sosyal Çevrenizi Arttırır

Seyahat Etmek Sosyal Çevrenizi Arttırır

Seyahat Etmek Sosyal Çevrenizi Arttırır

İnsanların en vazgeçilmez gerekliliklerinden birisi de sosyal çevresidir. Yalnızlık bazen insana iyi gelse de insan genelde hayatı başkalarıyla geçirmekten daha çok keyif alır. Ya da keyif demesek de kısaca insan insana muhtaçtır diyebilirim. Bu nedenle, sosyal çevre bir insanın vazgeçilmezlerindendir ve seyahat ederek bu çevrenize çok kıymetli insanlar katabilirsiniz. Kim bilir belki gezdiğiniz her şehirden ya da ülkeden kendinize dost diyebileceğiniz insanlarla tanışırsınız. Sosyallik önemli, çünkü bilemezsin kimin ne zaman sana lazım olacağını. Bazen öyle bir anın olur ki, sadece konuşmak istersin İran’dan bir arkadaşın yazar. Başka bir gün Rize’de yaylalara çıkarken tanıştığın bir yol arkadaşın seni arar ve mutlu olursun. Kısacası, yalnız kalmak sizin için bir yaşam biçimi olsa da sosyallik ve insan ilişkileri önemli, ve siz de seyahat ederek bu sosyal çevrenizi arttırabilirsiniz.

Seyahat Etmek Hayata Olan Bakış Açınızı Değiştirir

Seyahat Etmek Hayata Olan Bakış Açınızı Değiştirir

Seyahat Etmek Hayata Olan Bakış Açınızı Değiştirir

Kendi adıma konuşacağım, yaklaşık 6 yıldır farklı yerleri gezmeye çalışıyorum. Bu süre zarfında hem öğrencilik hayatımda hem de iş hayatındayken yurt dışında ve Türkiye’de birçok farklı yere gittim, farklı insanlar tanıdım, farklı kültürler ve gelenekler gördüm, farklı lezzetler tattım. Bu kısa sürede yaşadığım onca tecrübenin bana hayata farklı açılardan bakmamı sağladığını fark ettim. Hayata farklı açılardan bakmak ifadesi üstü kapalı bir ifade, farkındayım. O yüzden biraz açmak istiyorum. Seyahatlerimden önce daha az üretkendim şimdi daha üretkenim. Konuştuğum konular sıradanlıktan uzaklaşıp daha entelektüel bir hal aldı. Bunu dışında, arkadaş ortamında otururken konuşulan konuları çeşitliliğinin arttığını da fark ettim. Seyahat etmenin bana her konudan az da olsa bilgi kattığını gördüm. Kimisi buna çok bilmişlik dese de ben ona daha farklı açıdan bakıyorum. Çok bilmişlik bir konuda hiçbir fikri olmayıp da yorum yapan insanlar için kullanılan olumsuz bir sıfatken, gezdiğin yerlerden öğrendiğin bilgilerle donatılmış bir şekilde konuşmak çok bilmişlik değil çok görmüşlüktür aslında. Bu insanın dolu birisi olduğunu gösterir ki, bence herkes böyle insanların tecrübelerinden faydalanmalı. Sonuç olarak seyahat etmenin olumlu yanları, anlatmakla bitmez. Bu yazıya ilerleyen zamanlarda eklemeler yapacağım. Sizlerden de seyahat etmenin insana kattığı değerler konusunda yorum bekliyorum.
Midyat'ta Görülmesi Gereken 6 Yer başlıklı gezi yazımı okuyarak seyahat etmeye başlayabilirsiniz.

Fotoğrafların Kaynakları:

Yazımda kullandığım fotoğraflar sırasıyla aşağıdaki sitelerin kaynaklarından alınmıştır.
  1. www.medium.com
  2. www.medium.com
  3. www.gapyear.com
  4. www.qbuzz.qnet.net
  5. www.hostelworld.com

Sırt Çantalı Kaşif

Gezmeyi seven, fotoğraf tutkunu bir kaşif. Yeni kültürler öğrenmek, yeni yüzlerle tanışmak, yeni lezzetler tatmak onun için en keyifli aktivite.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir