Yalnızca tek bir sırt çantasıyla gezmeyi başaran herkes elbette bu işin çok özgürce bir hareket olduğunu rahatlıkla söyleyecektir. Ancak her şeyde olduğu gibi bu işin de bir sanatı var. 2 günlük, 2 haftalık, 2 aylık bir seyahatte planlıyor olsanız sadece bir sırt çantasıyla seyahat etmek elbette mümkün.

Doğru Sırt Çantasını Seçin

Sadece Bir Sırt Çantasıyla Seyahat Etmek İçin Doğru Sırt Çantası Seçimi
Doğru Sırt Çantası Seçimi

Sadece bir sırt çantasıyla seyahat etmek ilk olarak doğru bir sırt çantası seçimiyle başlar. Bir sırt çantasını seçmede en önemli faktörler elbette ki çantanın boyutu ve kapasitesidir. 4 haftalık bir seyahat için 30 litrelik bir sırt çantası yetersiz olurken 2 günlük hafta sonu seyahatlerinizde bu boyut sizin için yeterli olacaktır. 2 haftalık seyahatlerinizde de 45 litrelik ya da daha büyük bir sırt çantası sizin için yeterli olacaktır. Bununla birlikte, 2 aylık bir seyahat için 55 litrenin altındaki çantalar sizin için oldukça yetersiz olacaktır.

Sırt çantanızı seçerken uçakta seyahat etmek için kabin boyutlarına uyduğuna da dikkat etmek gerekir. Zira, çantanızı bagaja vermek yerine kabinde bulundurmanız size zaman kazandıracak, ayrıca bagajda herhangi bir zarar görmesini engelleyecektir. Standart bir havayolu şirketinin en fazla 55 litrelik çantaları kabine almaya izin verdiğini unutmayın.

Sırt çantası seçmedeki en önemli faktörlerden birisi de kuşkusuz çantanın rahatlığıdır. Rahat çanta seçimi için ise çantayı denemenizi öneririm. İnternet üzerinden aldığınız ve iadesi olmayan sırt çantaları size konforlu gelmeyebilir ve paranız boşa gidebilir. Bu nedenle alacağınız çantayı en az bire kere sırtınıza geçirip denemelisiniz.

Kıyafetlerinizde Seçici Olun

Sadece Bir Sırt Çantasıyla Seyahat Etmek İçin Kıyafetlerde Seçici Olun
Kıyafetlerde Seçici Olun

Sadece bir sırt çantasıyla seyahat etmek konusunda ciddiyseniz, çantayı yerleştirme konusunda da dikkatli olmalısınız. Sizi her bir kıyafetten 3 tane almayla sınırlayan -örneğin 3 t-shirt, 3 pantolon, 3 gömlek gibi – “3 Kuralını” deneyin. Bu bir kıyafeti giyip, birini yedekte bekleterek birini de yıkayabileceğin anlamına geliyor. Ayakkabı anlamında da iki tane ayakkabıdan fazla almamanızı tavsiye ederim. Böylelikle, birini giyerken diğerini de yedekte bekletmek durumunda olursunuz.

Hafif kıyafetler seçmelisiniz çünkü hem daha az yer kaplar hem de yıkadıktan sonra kuruturken daha hızlı kurur. Ayrıca, yanınıza aldığınız kıyafetlerin çok amaçlı olduğuna dikkat edin ki birçok farklı ortamda ve durumda giyebilesiniz. Mesela, denizde giymiş olduğunuz, şort, mayo vb. kıyafetleriniz bir restoranda da giymek için uygun mu? Ayrıca, küçük bazı lekeleri göstermeyeceği için koyu renkli kıyafetler almanızı tavsiye ederim.

Sadece Bir Sırt Çantasıyla Seyahat Etmek İçin Çantanızı Düzenleyin

Sadece Bir Sırt Çantasıyla Seyahat Etmek İçin Çantanızı Düzenleyin
Sadece Bir Sırt Çantasıyla Seyahat Etmek İçin Çantanızı Düzenleyin

Çantanızı aldınız ve kıyafetlerinizi ayırdınız. Şimdi kıyafetlerinizi istediğiniz her an rahatlıkla ulaşabilmek için çantanızı düzenleme zamanı. Tabi bunu yapabilmek için sizin zaten elektronik eşyalar, kıyafetler, aksesuarlar gibi farklı türden eşyaları yerleştirmeye uygun bir çanta satın almış olmanız lazım. Eğer böyle bir çantanız yoksa paket yapabileceğiniz aparatlar satın alabilirsiniz. (Amazon’da sizin için bir tane buldum. Packing Cubes.) Bu paketleme aparatları farklı boyutlarda olduğu için istediğiniz eşyanızı istediğiniz şekilde paketlemeniz mümkün olacaktır.

Paketleme aparatlarının alternatifi olarak eşyalarınızı tabi ki türleri de göz önünde bulundurularak rulo şeklinde çantaya yerleştirilebilir. Kıyafetleriniz her zaman yassı bir şekilde koymanız size bir çözüm getirmeyecektir. Kıyafetlerinizi rulo haline getirerek sırt çantanızda ne kadar yer açıldığını görünce şaşıracağınıza eminim. Hangi yolu seçerseniz seçin gerekli şeyleri ilk önce yerleştirin. Eğer yeteri kadar yeriniz kalmazsa çok gerekli olmayan eşyalarınızı çıkarmak için çantayı boşaltmak zorunda kalmazsınız.

Yer Kaplamayan ve Gerekli Kozmetik Ürünlerini Yanınıza Alın

Mini Kozmetik Ürünleri
Mini Kozmetik Ürünleri

Kozmetik ürünleri elbette önemli fakat hangi malzemelerin size gerçekten gerekli olduğunu düşünmelisiniz. En az eşya alan bir gezgin dahi olsanız en az bir deodorant, diş fırçası ve macunu almalısınız. Eğer bir otelde kalacaksanız, size bir şampuan, havlu ya da sabun verilecektir. Eğer otelde kalmayacaksanız da endişelenmeyin en yakın marketten ya da eczaneden bunları temin edebilirsiniz. Bu ürünleri alırken de seyahat boyundaki mini kozmetik ürünlerini almaya özen gösterin.

Olabildiğince Hafif Aksesuarlar ve Küçük Elektronik Eşyalar Alın

Sadece Bir Sırt Çantasıyla Seyahat Etmek İçin Hafif Aksesuarlar ve Küçük Elektronik Eşyalar Alın
Hafif Aksesuarlar ve Küçük Elektronik Eşyalar Alın

Eğer gittiğiniz yerde akıllı telefonunuzla rahat bir şekilde internete girme imkanınız varsa bir laptop ya da tablet almanız gereksiz olacaktır. Ayrıca, fotoğraf konusunda çok profesyonel çekimler planlamıyorsanız telefonunuz bir fotoğraf makinesinin işlevini rahatlıkla yerine getirecektir. Kaldı ki günümüz akıllı telefonları da profesyonel çekimler konusunda oldukça iddialılar. Bu durum kıyafetleriniz için de geçerlidir. En sevdiğiniz pamuktan plaj havlunuz yerine çabuk kuruyan daha çok polyester içeren bir havlu almak seyahatinizde sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Katlanabilir ceketler de sıcak olduğunda çantanızda az yer tutması açısından iyi bir seçenek olacaktır.

Sadece bir sırt çantasıyla seyahat etmek ile ilgili sizlere bazı ipuçları vermeye çalıştım. Beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın 🙂

Kaynak: Thediscoverer.com

Please wait...

Sırt Çantalı Kaşif

Gezmeyi seven, fotoğraf tutkunu bir kaşif. Yeni kültürler öğrenmek, yeni yüzlerle tanışmak, yeni lezzetler tatmak onun için en keyifli aktivite.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir