Tarih yapısıyla ünlü Mardin ilinin Midyat ilçesi farklı kültürlere ev sahipliği yapan ender yerlerden birisidir. İlçede hem Kürt hem Arap hem Süryani hem Türk halkı kardeşçe yaşamakta ve insanlara örnek olmaktadır.

Midyat hem tarihi hem de doğal güzellik olarak mutlaka gitmeniz gereken yerlerden birisi. Ben de sizler için Midyat’ta mutlaka görülmesi gereken 6 yerden bahsedeceğim. Emin olun görülmesi gereken daha fazla yer var ancak bu 6 yere muhakkak gitmelisiniz.

1. Midyat Konuk Evi

Midyat Konuk Evi
Midyat Konuk Evi

Diğer adı Sıla Konağı olarak da bilinen Midyat Konuk Evi, Midyat’a gelen turistlerin genellikle ilk gittiği yerlerden birisi. Meşhur Sıla dizisinin geçtiği ev olarak bilinen Konuk Evi’nin muhteşem bir manzarası var. Bir tarafı taş evler, kiliseler ve tarihi Midyat sokaklarına bakarken diğer tarafı da yeni yapılmış şehre bakmaktadır. Midyat Konuk Evi‘ne özellikle gün batımında gitmenizi tavsiye ediyorum. Midyat Konuk Evi’ne girerken yardım parası adı altın cüzi miktarda bir ücret alınmaktadır.

2. Kafro Köyü (Pizza Köyü)

Kafro Köyü
Kafro Köyü

Kafro Köyü diğer adıyla Elbeğendi Köyü, Midyat merkezini yaklaşık 15 km uzaklıkta olan bir Süryani köyüdür. Yurt dışında yaşayan Süryaniler, yazları bu köye gelip zamanlarını bu köyde geçirmektedirler. Kafro Köyü’nün en ilginç özelliği başlıkta da gördüğünüz gibi burada odun ateşinde pizza yapılıyor olmasıdır. Sanırım İsviçre’de daha önce pizzacı olarak çalışmış, İtalya’da pizza eğitimi almış Süryani bir vatandaş, Kafro Köyü’nde açık havada, odun ateşinde çok lezzetli pizzalar yapıyor. Çok samimi söylüyorum hayatınızda yiyeceğiniz en iyi pizza buradaki pizza olabilir. İçerisindeki malzemelerden mi, odun ateşinde olmasından mıdır bilinmez ama çok ayrı bir lezzeti oluyor. Hem büyük hem hamuru ince ve çıtır çıtır olan bu pizzayı yemeden Midyat’tan gitmeyin. Şunu da belirtmeliyim ki, bu pizzacı Nisan’dan Ekim’e açık oluyor. Kış aylarında burada pizza yeme şansınız yok maalesef. Ancak şehir merkezinde de yine bir Süryani vatandaşın pizza dükkanı var. Kışın gelirseniz Babylon ismindeki bu pizzacıya da gidebilirsiniz.

Kafro Köyü ve pizzası ile ilgili yazmış olduğum yazıyı “buraya” tıklayarak okuyabilirsiniz.

3. Mor Gabriel Manastırı

Mor Gabriel Manastırı
Mor Gabriel Manastırı

Hristiyanlığı ilk kabul eden millet olarak bilinen Süryanilerin ana vatanlarından birisi olan Midyat da çok sayıda manastır görmek mümkün. Mor Gabriel Manastırı da bunlardan bir tanesi. Midyat İdil yolunun yaklaşık 25. kilometresinde yer alan bu manastır bölgenin en büyük ve en eski manastırlarından birisi. Halen rahip ve rahibelerin yer aldığı ve yaşam alanı olarak da kullanılan Mor Gabriel Manastırı’nda öğrencilere ev sahipliği yapan bir yurt da mevcut. Ayrıca manastırda bölgede yer alan Süryani halk ve dışarıdan gelen Hristiyanların da ibadetlerini yapmaya devam etmektedir. Mimari olarak sade bir mimariye sahip olan ve bölgeye uygun olarak taşlardan inşa edilen Mor Gabriel Manastırı Midyat’a gidenlerin muhakkak görmesi gereken yerlerden birisidir.

4. Gelüşke Hanı ve Mağaralar

Gelüşke Hanı
Gelüşke Hanı

Midyat’ın merkezinde yer alan Gelüşke Hanı ve tarihi mağaralar da ziyaret etmeye değer yerlerden. Yer altında yer alan ve geçmişte yerleşim yeri olarak kullanılan mağaralar bana birazcık Kapadokya bölgesini hatırlattı. İlginç bir yapısı olan bu mağaraları ziyaret edebilir, çıkışta bakırcılardan bakır ürünler satın alabilir ve sonrasında Gelüşke Hanında da bir çay içebilirsiniz.

5. Midyat Taş Evleri ve Sokakları

Midyat Sokakları ve Taş Evler. Bu taş evlerin arasında, Midyat sokaklarında yürümek insana büyük bir keyif veriyor.
Midyat Sokakları ve Taş Evler

Mardin’in o bilindik bir manzarası vardır ya hani taşlardan oluşan evler, işte bir benzeri Midyat’ta da var o manzaranın. Bu taş evlerin arasında, Midyat sokaklarında yürümek insana büyük bir keyif veriyor. Sokaklarda fotoğraf çekmek, çocuklarla sohbet etmek oldukça eğlenceli. Zaten Midyat sokaklarına girdiğinizde birkaç tane çocuk sizi konuk evine götüreyim mi diye peşinize takılacaktır. Bana kalırsa onlar bir miktar harçlık verip sizinle birlikte gelmelerine ve bu sokaklarda size eşlik etmelerine izin vermelisiniz. Hem keyif alırsınız hem öğrenirsiniz.

6. Beyazsu

Beyazsu tam anlamıyla çölde bir vaha gibi. O kadar kurak bitki örtüsünün ortasında yemyeşil kavak ve söğüt ağaçlarının süslediği Beyazsu, Mardin bölgesinin içme su kaynağını sağlayan bir kaynaktır.
Beyazsu

Midyat, iklimi gereği bozkır içinde kalmış ve yılın 11 ayı sarı ağırlıklı bir tonla görünür gözünüze. Nisan ayında yağmurların yağması ile etrafta bir yeşillik görseniz de diğer aylarda çok kurak bir iklimi vardır. Ayrıca çok sayıda ağaç da görmeniz mümkün değil. Ancak, Beyazsu bu söylediklerimi tam tamına yalanlar nitelikte bir yer.

Midyat – Nusaybin yolunun 25. kilometresinde yer alan Beyazsu tam anlamıyla çölde bir vaha gibi. O kadar kurak bitki örtüsünün ortasında yemyeşil kavak ve söğüt ağaçlarının süslediği Beyazsu, Mardin bölgesinin içme su kaynağını sağlayan bir kaynaktır. Yerden çıkan temiz su çevresini yeşertmekle kalmamış, birçok ilçeye de içme su imkanı sağlamıştır. Ayrıca, Beyazsu’da yer alan alabalık tesisleri ve piknik alanları, nefes almanızı ve ferahlamanıza imkan sağlayan çok güzel bir ortam. Ahşaptan yapılan çardaklara oturup, sırtınızı minderlere yaslayıp, ayaklarınızı da suya uzatıp serinleyebilirsiniz. Ardından semaverde bir çay ve sonrasında alabalık, keyfinizi en üst noktaya çıkarabilir. Midyat’a geldiğinizde Beyazsu’ya da uğrayıp alabalık yemeyi unutmayın.

Midyat’ta gideceğiniz çok fazla yer var elbette ama, bahsettiğim bu 6 yere gitmeyi sakın ihmal etmeyin, yoksa pişman olursunuz. Midyat’la ilgili sormak istedikleriniz varsa yorumlardan bana yazabilirsiniz. Seve seve yardımcı olurum. İyi gezmeler 🙂

Please wait...

Sırt Çantalı Kaşif

Gezmeyi seven, fotoğraf tutkunu bir kaşif. Yeni kültürler öğrenmek, yeni yüzlerle tanışmak, yeni lezzetler tatmak onun için en keyifli aktivite.

2 yorum

Seyahat Etmenin İnsana Kattığı 5 Değer – Sırt Çantalı Kaşif · 12 Ekim 2018 22:22 tarihinde

[…] Şehri Hasankeyf Bir Doğa Harikası Kapuzbaşı Şelaleri Büyülü Bir Tarih Deyrulzafaran Midyat’ta Görülmesi Gereken 6 Yer Ben De Gezmek İstiyorum! Nemrut Dağında Muhteşem Bir […]

Hayatınızın En Lezzetli Pizzası Kafro Köyünde – Sırt Çantalı Kaşif · 30 Kasım 2018 15:30 tarihinde

[…] Şehri Hasankeyf Bir Doğa Harikası Kapuzbaşı Şelaleri Büyülü Bir Tarih Deyrulzafaran Midyat’ta Görülmesi Gereken 6 Yer Ben De Gezmek […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir