Tarih 2017 Haziran. Mardin’in Midyat ilçesinde yaşıyorum. Bu aylarda buralar çok sıcak ve bunaltıcı olur. Yine bunaltıcı bir havada serinlemek için yer arıyorum. Öyle ki, 40-45 dereceler yerel halka normal gelirken ben kavruluyorum. Sıcaktan mayışmış bir halde evde otururken aklıma Hasankeyf’ e gitmek geldi. Atladım aracıma ve Midyat’a yaklaşık 40 km mesafede olan Hasankeyf’e yola koyuldum. Saat öğleden sonra 4.00-4.30 civarı. Hasankeyf’in tepesinde bir teras vardır, oraya doğru yöneldim. Harika bir manzara ama hala serinlememiştim. Gün batmaya yaklaşıyordu ben de gölgelik bir yer aramaya koyuldum. Derken mağaraların bulunduğu kanyona doğru attım kendimi. Bu kanyona girdiğimde hissettiğim o serinlik duygusu bambaşkaydı. Güneydoğu’ya gelenler bilir, buralarda özellikle yazları evlerin damında yatmak için ahşaptan ya da demirden divan ya da sedir tarzı bir şey yaparlar (tam adını hatırlayamıyorum). Kanyona girdiğimde bir de böyle bir divan gördüm, üstünde minderler ve yastık. Çıktım üstüne ve uzanmaya başladım. O rüzgarın içimi gıdıklayan esintisi yok mu belki de hayatım boyunca hissetmiş olduğum en güzel duygulardan birisiydi. Orada öylece uzandım yarım saat kadar mağaralar şehrine bakarak. Evet, Mağaralar Şehri Hasankeyf’e bakakalmıştım!

Tarihin Derinliklerinden Modern Dünyaya Hasankeyf

“Hısn-ı Keyfa” yani “Kayalar Kenti” ya da “Mağaralar Şehri” isminden gelmektedir Hasankeyf’in adı. Arapça kökenli bu ismin verilmesi de hiç şaşırtıcı değildir. Yukarıda bahsi geçen kanyonda onlarca mağara yer alırken, bu mağaraların geçmişte yerleşim yeri olarak kullanıldığı düşünülmektedir. İnsana öyle huzur veren bir doğası var ki Hasankeyf’in, içine girdikçe adeta kaybolası geliyor insanın.
Hasankeyf Kalesi
Hasankeyf Kalesi
Dicle Nehri’nin kıyısında kurulmuş bu tarihi şehir geçmişte stratejik anlamda önemli bir yere sahipmiş. Kanyonun tepesinde bir kale bulunan bu şehir, Bizans İmparatorluğunun Sasanilere karşı stratejik noktalarından birisiymiş. Ama yine de bu şehrin tam olarak hangi tarihte kurulduğu bilinmemektedir. Bu bahsi geçen kale, son zamanlarda yaşanan elim bir olaydan dolayı ziyaretlere kapanmış, ki zaten Hasankeyf’e yapılacak barajdan dolayı da kullanılması pek muhtemel değil. Bir zamanlar kaleye çıkan ziyaretçilerden kaynaklı aşağı düşen bir taş parçasının aşağıda oturan birinin başına düşerek onun canına mal olduğu söyleniyor. Bu nedenle bu kaleye ziyaretler yasak.
Hasankeyf Seyir Tepesi
Hasankeyf Seyir Tepesi
Konuyu dağıtarak gitmek istemiyorum. Hasankeyf’in tarihinden bahsediyordum, oradan devam edeyim. Medeniyetin beşiği Mezopotamya’da kurulmuş olan bu şehir, geçmişte birçok devlete ev sahipliği yapmıştır. Sümerlerden, Bizanslılara; onlardan Emevilere; Emevilerden Artuklulara ve son zamanlarda Osmanlı’nın önemli bir noktası olan bu şehir modern çağda da bu tarihiyle gezginlerin ilgi odağı olmuş durumda. Ancak, gelin görün ki bu güzelim tarihi ve doğal güzellik yakın zamanda GAP Projesi kapsamında yapılan Ilısu Barajı’nın suları altında kalacaktır. Bu nedenledir ki, bölgede bulunan başta Zeynel Bey Türbesi olmak üzere birçok tarihi eser yeni Hasankeyf denilen bölgeye taşınmaktadır. Ilısu Barajı’nın yakın zamanda aktif hale geçeceği göz önüne alınacak olursa bu tarihi ve doğal güzelliği ile ünlü şehir Hasankeyf’i yakın zamanda ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Hasankeyf nerededir? Nasıl gidilir?

Hasankeyf, Batman’ın yaklaşık 3500 nüfuslu bir ilçesidir. Mardin’in Midyat ilçesi ile Batman il merkezi arasındaki yol güzergahında bulunan bu güzide ilçe, bu güzergahın tam orta noktasında yer almaktadır. Batman’a da, Midyat’a da yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunan bu bölgeye özel aracınızla ya da minibüslerle gitme imkanınız vardır. Midyat-Batman arasında sefer yapan araçlara binerek Mağaralar Şehri Hasankeyf’e ulaşabilirsiniz.

Hasankeyf’ten Kareler

Tavsiyeler

  • Hasankeyf’e sular altında kalmadan mutlaka gidin.
  • Hasankeyf’e gittiğinizde köprünün Batman ayağında bulunan kıl çadırlarının bulunduğu yerdeki kafede “Hilve Kahvesi” içmeyi unutmayın. Hilve kahvesi, içinde ceviz bulunan buraya has bir kahve çeşidi.
  • Seyir tepesine çıkıp özellikle gün batımını seyretmeyi unutmayın.
  • Dilimize pelesenk olmuş “Yol Geçen Hanı” ifadesi Hasankeyf’tedir. Geçerken “Yol Geçen Hanı”na da uğramayı ihmal etmeyin.
  • Seyir tepesine çıkarken yol üzerinde bulunan mağaraları görmeyi unutmayın.
  • Seyir tepesinde, delikli taştan fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmeyin.
  • Hasankeyf Köprüsünü yürüyerek geçin ama geçerken dikkat edin. Çünkü yol çok dar.
Aklıma gelen tavsiyeler bu kadar. Hasankeyf hakkında söylenecek belki daha çok fazla şey var ama sizlere şimdilik duygularımın bu kadarını aktarabildim. Hasankeyf ve diğer gezi rotalarım hakkında sormak istediklerinizi yorum kısmından bana iletebilirsiniz. Okurken keyif alacağınızı düşünüyorum. Keşfe hazır olun!
Please wait...

Sırt Çantalı Kaşif

Gezmeyi seven, fotoğraf tutkunu bir kaşif. Yeni kültürler öğrenmek, yeni yüzlerle tanışmak, yeni lezzetler tatmak onun için en keyifli aktivite.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir