Please wait...

Geçen hafta sonu Kayseri’den Mardin’e seyahat etmek üzere aracımla yola koyuldum. Birkaç yol güzergahı olması ile beraber ben Malatya-Elazığ-Diyarbakır-Mardin yolundan seyahat etmeyi tercih ettim. Nedeni ise bu yolun keyifli bir güzergah olması. Yol üzerinde Karakaya Barajı, Hazar Gölü gibi doğa harikası güzellikler eşliğinde yolculuk etmenin keyif verici olacağını düşündüm. Seyahat ederken tabi ki sadece doğal güzellikler değil, yol üzerinde karnımı doyurabilecek lezzetli duraklar da araştırıyorum. Bu güzergah üzerinde de daha önce duymuş olduğum bir lezzet durağı olan Kömürhan Kavurmacısına bu seyahatimde uğrama fırsatı buldum. Karşılaştığım manzara ise enfesti.

Beni Instagram’da Takip Etmeyi Unutma: @sirtcantalikasif

[jr_instagram id=”5″]

Daha önce yine bu güzergahtan geçerken Elazığlı bir arkadaşımla konuşmuştum. Bana illa Elazığ’a uğramamı söyledi ve kavurma yedirmek istediğini söylemişti. Ben de acelem olduğu için uğrayamadım ama oradan aklımda kaldı bu güzergahın kavurmacılar güzergahı olduğu. Öyle ki, Malatya’dan Elazığ’a giderken Fırat Nehri üzerinde bulunan Kömürhan Köprüsü’nü geçtikten sonra birçok kavurmacı ile karşılaşıyorsunuz. Ben de Malatya’dan çıktıktan sonra aradım hemen Kömürhan Kavurmacısını ve açık olup olmadığını öğrendim. Açık olduğunu duyunca heyecanla yolculuğuma devam ettim.

Kömürhan Kavurması
Kömürhan Kavurması

Kömürhan Kavurmacısının oldukça kalabalık bir lokanta olduğunu gördüm. Dışarıda birçok araç, içeride birçok insan, aile vardı. Ben de oturdum bir masaya ve hemen siparişimi verdim. Gerçekten sabırsızlıkla bekliyordum. Yanında gelen açık ayranla birlikte yemeye koyuldu o muhteşem eti. Tereyağı ve kuyruk yağında yapılmış lokum gibi bir et. Gerçekten o kadar yumuşak ki, adeta ağzıma aldığımda içinde kayboluyordu. Bu kavurmayı yerken çok keyif aldım diyebilirim.

Sizlere tavsiyem de, eğer yolunuz bu güzergaha düşerse Kömürhan Kavurmacısına muhakkak uğrayıp bu enfes kavurmanın tadına bakmanız. Birkaç tavsiye daha vereyim, porsiyon az gibi görünse de hem yağlı olduğu için hem de ekmekle yediğiniz için sizi çok rahat doyuracaktır. Yağlı olması biraz ağırlaştırsa da yine de etin lezzeti bunu hissettirmiyor. Aslında etle ayran içmek çok tavsiye edilmese de, bu kavurmanın yanında ayran olmazsa olmaz. Burada yemeğin öncesinde çorba içmenizi çok tavsiye etmiyorum, zira ben içtim ve tadını çok beğenmedim. Ama yine de sizin damak tadınıza kalmış tabi.

Kömürhan Kavurma Nerede?

Kömürhan Kavurma Elazığ – Malatya kara yolunun 45. kmsinde yer almaktadır. Kömürhan Köprüsüne gelmeden sağ tarafta büyük bir lokanta. Aşağıda Kömürhan Kavurmanın haritada yerini de görebilirsiniz.

Kömürhan Kavurma ile alakalı söylemek istediklerinizi yorum yazarak bize iletebilirsiniz. Ayrıca, sizlerin de lezzet durakları varsa buradan benimle paylaşırsanız sevinirim.


Sırt Çantalı Kaşif

Gezmeyi seven, fotoğraf tutkunu bir kaşif. Yeni kültürler öğrenmek, yeni yüzlerle tanışmak, yeni lezzetler tatmak onun için en keyifli aktivite.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir