Please wait...
Pizza Köyü gezi yazımı yazarken ilham aldığım şarkı 😉

Köyde pizza mı yenir dediğinizi duyar gibiyim. Ama eğer Kafro Köyüne giderseniz eğer bu durumun hiç de anormal olmadığını göreceksiniz. Hem de öyle bir pizza ki, odun ateşinde, ince hamurlu, gevrek, ama hiç de sert değil. Kısacası, bir pizzada olması gereken her şey mevcut.

Pizza denilince aklınıza gelen ilk yer İtalya’dır kuşkusuz. İtalya ile özdeşleşmiş bu muhteşem lezzet ülkemizde de çok fazla seveni olan bir yemek haline geldi. Birçok meşhur pizzacı olmasına rağmen, kimisinin hamurundan kimisinin malzemelerinden şikayet eder dururuz. Ama Mardin’in Midyat ilçesinin Kafro (Elbeğendi) Köyünde öyle bir pizza yedim ki, şikayet edecek bir şey bulamadım. Hamur desen muhteşem incelikte. Hem gevrek hem çok sert değil. Malzemeleri en güzel kalite. Boyutu ise bir insanı fazlasıyla doyurabilecek nitelikte (beni bile doyurduysa herkesi doyurur :). 

Kafro Pizzası
Kafro Pizzası

Dedim ya İtalya gelir diye aklınıza, Kafro Köyünde bu pizzayı yapan abimiz de zamanında İtalya’da bu işin eğitimini almış ve orada yıllarca pizzacılık yapmış Süryani bir vatandaş. Kafro Köyü de bir Süryani köyü olup özellikle yurt dışında bulunan Kafroluların yazları vakitlerini geçirdikleri yazlık evlerle dolu. Yaklaşık 10 – 15 ev bulunan bu köyde tarihi yapılar da çok fazla. Pizza Köyü olarak da bilinen Kafro Köyünde eski, yıkık bir kilisenin yanı sıra, kullanılmasa da halen ayakta duran Meryem Ana Kilisesi adında bir kilise de bulunuyor. Yurt dışında yıllarca pizzacılık yapan abimiz de oradaki işini gücünü bırakıp, memleketi Kafro’ya dönerek burada pizza yapmaya başlamış. Bu arada zannetmeyin ki burada bir dükkanı filan var, dedik ya burası köy ve pizzayı da köy havasını solumanıza imkan sunacak şekilde açık havada yapıyor. Beni en çok cezbeden kısmı da bu zaten. Odun ateşinde, açık havada bir fırında pişen bu lezzetli pizzaları yemek güzel bir deneyimdi.

Mardin’in Midyat ilçesine geldiğinizde Kafro Köyüne uğramadan gitmeyin. Zaten daha önce paylaşmış olduğum “Midyat’ta Görülmesi Gereken 6 Yer” başlıklı yazımda Kafro Köyüne de değinmiştim. Tabi burayı ziyaret etmeniz için Midyat’a bahar ve yaz aylarında gelmeniz gerekecek, çünkü Kafro Köyündeki bu pizzacı açık hava olduğu için kışın kapatıp, sanırım Mayıs başından Ekim sonuna kadar çalışıyor. Bu nedenle, bu lezzetli pizzanın tadına bakmak için bu süre içerisinde gelmeniz gerekecek.

Kafro Köyü Fotoğraf Galerisi

Kafro Köyü Nerede? Nasıl gidilir?

Kafro Köyü diğer adıyla Elbeğendi Köyü Mardin’in Midyat ilçesi ile Nusaybin yolu güzergahında yer alıyor. Midyat’tan daha yakın olan bu köye hususi aracınızla gitmeniz gerek, zira oraya giden bir minibüs bulmanız mümkün değil. Tabi Midyat’tan bir taksiyle de oraya ulaşabilirsiniz ama bu size biraz pahalıya mal olabilir.

Pizza Köyü Yol Tarifi

Eklemek istediklerim:

  • Kafro Köyü’ne gidince köy turu yapmayı ihmal etmeyin.
  • Kafro’ya akşamüstü gidin ki, gün batımının keyfini doyasıya çıkarabilesiniz.
  • Pizzanın fiyat aralığı yaklaşık olarak 20-30 ₺ arasında.
  • Yanınızda nakit bulundurmayı unutmayın! Zira pos cihazı geçmiyor (en son gittiğimde öyleydi).
  • Sorularınız olursa yorumdan bana iletmeyi unutmayın. Afiyet olsun 🙂

Sırt Çantalı Kaşif

Gezmeyi seven, fotoğraf tutkunu bir kaşif. Yeni kültürler öğrenmek, yeni yüzlerle tanışmak, yeni lezzetler tatmak onun için en keyifli aktivite.

1 yorum

Midyat'ta Görülmesi Gereken 6 Yer – Sırt Çantalı Kaşif · 30 Kasım 2018 15:39 tarihinde

[…] Yazılarım Hayatınızın En Lezzetli Pizzası Kafro Köyünde Kavurma Kömürhan Kavurmacısında Yenir Van Gölü Seyahatimden İzlenimler Seyahat Etmenin […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir