Please wait...
Kapuzbaşı Şelaleleri memleketim Kayseri’nin Yahyalı ilçesinin sınırları içerisinde yer almaktadır. Küçüklüğümden beri beni en çok etkileyen doğal güzelliklerden birisidir. Yahyalılı olmama rağmen çok sık gidebildiğimiz bir yer değildi aslında burası. Çünkü gerek Kapuzbaşı Şelalelerine giden yol olsun gerek de mesafe olsun buna çok izin vermiyordu. Fakat, bir misafir gelince muhakkak götürülür Kapuzbaşı’na. Ben de bundan faydalanırdım işin açığı. Yahyalı’ya yaklaşık 70 km uzaklıkta olan bu muhteşem güzellik, Torosların bir uzantısı olan Aladağların içinden gelen basınlı suyla oluşmuştur. Bir kanyonun içerisinde toplamda 7 ayrı yerden akan Kapuzbaşı Şelaleri özellikle son zamanlarda turistleri etkilemeyi başarmış bir yer. Eskiden dedim ya yolları çok kötüydü, şimdilerde o günlere nazaran çok çok iyi. Ancak, yine de dikkat edilmesi gereken bölgeler var.
Kapuzbaşı Şelaleleri
Kapuzbaşı Şelaleleri
Kapuzbaşı Şelalesini diğerlerinden farklı kılan özellik nedir diye sorarsanız, akmış olduğu rakım olarak dünyada Victoria Şelalesinden sonra ikinci olmasıdır derim. Aladağlar gibi yüksek bir rakımdan akan bu şelale görenleri kendisine hayran bırakıyor gerçekten. Bazen yanlış anlaşılabiliyor aslında bu durum, burada bahsettiğim şelalenin yüksekliği değil, akmış olduğu rakımın yüksekliğidir. Her ne olursa olsun güzeldir bizim şelalemiz 🙂 Kapuzbaşı Şeleleri Aladağlar Milli Parkı’na dahil olmuş ve bu sayede çevresi düzenlemesi adına da son zamanlarda ciddi anlamda olumlu işler yapılmıştır. Çevresinde yer alan köylerin dışında ilçe ve şehir merkezine biraz uzak olması haliyle buraya yapılacak yatırımları da zorlaştırıyor. Buna rağmen, yine de son yıllarda hem çevre düzenlemesi oldukça iyileştirildi hem de gelen turist sayısında da oldukça artış yaşandı.

Kapuzbaşı Şelaleleri’ne Nasıl Gidilir?

Elif Şelalesi
Elif Şelalesi
Şelaleye yolculuk aslında biraz meşakkatli. Lakin, kendi özel aracınız varsa keyifli bir yolculuk sizi bekliyor diyebilirim. Şehir dışından gelecekler için tavsiyem, uçaktan ya da otobüsten indikten sonra bir araç kiralayıp, otomobille gitmeniz. Diğer türlü ulaşım çok zor, hatta neredeyse imkansız gibi. Özel aracı olmayanların, Kayseri Şehirler Arası Otogarın hemen yanındaki ilçe otogarından Yahyalı ilçesine geçmesi, oradan da Kapuzbaşı Şelaleleri çevresinde bulunan köylere giden araçlara binerek buraya ulaşması gerekecek. Bu köylere giden araçları, Yahyalı ilçe otogarından bulabilirsiniz. Fakat, daha önce de belirttiğim gibi bu çok tavsiye ettiğim bir yöntem değil. Özel aracı olanlar, Kayseri’den ya Develi ya da Yeşilhisar üzerinden Yahyalı’ya geçtikten sonra, oradan Kapuzbaşı yolunu tutacaklar. Benim tavsiyem Develi yolunu tercih etmeniz, geçerken de Erciyes Dağının soğuk suyundan içerek oradaki meşhur tatlıcıdan da bir halka tatlı yemeniz. Toplam mesafesi yaklaşık 160 km civarında olan bu güzergahın Yahyalıdan sonraki kısmında bazı yerlerde dikkatli olunması gerekir. Zira, orası hem şuan maden taşıyan kamyonların güzergahı olduğu için hem de bazı yerlerde uçurum kenarından gittiğiniz için dikkatli sürmenizi tavsiye ederim. Hatta yavaş yavaş gidin ki belli yerlerde Zamantı Irmağının tadını da çıkartın.

Kapuzbaşı Şelaleleri İle İlgili Tavsiyeler

  • Kapuzbaşı Şelaleleri hayatınızda görebileceğiniz en güzel doğal güzelliklerden birisidir. Gidin, asla pişman olmazsınız.
  • Yolda dikkatli olun ve aheste aheste giderek bu güzergahın tadını çıkartın.
  • Eğer orada bir şeyler yemek istiyorsanız, oradaki tesislerde yemek yerine dönüşte ırmağın kenarında müsait bir yerde yiyebilirsiniz.
  • Şelaleye mangal götürmeyin, Milli Park olduğu için yasak, diğer açıdan da oradaki güzelliği bozuyor maalesef. Bunun yerine söylediğim gibi dönüşte ırmağın kenarında güzel bir mangal keyfi yapabilirsiniz 😉
  • Şelalelerin en güzel zamanı Mayıs ve Haziran ayıdır. Nedeni ise bu aylarda kar sularının erimesiyle, şelalenin suyu da fazla olur ve hava da bu aylarda sıcak olur. Ama yine de Mayıs’tan Ekim’e kadar gidebileceğinizi söyleyebilirim. Kışın gitmeyi sakın denemeyin. Kar muhalefetiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.
Sizler için Kapuzbaşı Şelalelerinden derlediğim fotoğrafları galeri haline getirdim. Aşağıdan bakabilirsiniz. Sormak istediğiniz sorularınızı, merak ettiğiniz noktaları yorumlardan sorabilirsiniz. Keşif başlasın.

Sırt Çantalı Kaşif

Gezmeyi seven, fotoğraf tutkunu bir kaşif. Yeni kültürler öğrenmek, yeni yüzlerle tanışmak, yeni lezzetler tatmak onun için en keyifli aktivite.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir