Deyrulzafaran! Safran Manastırı anlamına geliyor. Süryanice bir kelime olan Deyrul ifadesi Manastır, Zafaran da Safran anlamına gelmektedir. Peki neden Deyrulzafaran (bazı kaynaklar Deyrüzzaferân da diyor) denmiş buraya? Bulunduğu yerde bolca yetişen safran bitkisinden almış ismini Deyrulzafaran. Mor Hananyo Manastırı olarak da bilinen Deyrulzafaran, Mardin-Nusaybin yolu üzerinde, yaklaşık 3 km içerde kalan tarihi bir yapıdır. Hala içerisinde bulunan din adamları ile aktif ibadete açık olan bu manastır, Mardin coğrafyasına has taşlardan yapılmış. Bu da bu güzel yapıya farklı bir hava katmaktadır. Deyrulzafaran, günümüzde şehir dışından ya da yurt dışından da birçok ziyaretçisi olan bir ibadethane olma özelliği de taşıyor.
V kilit sistemi
V kilit sistemi
Deyrulzafaran’ın ilginç bir özelliği de 4000 yıllık bir tapınağın üzerine inşa edilmiş olmasıdır. Hristiyanlıktan önce güneşe tapan Süryani halkının yapmış olduğu bu tapınak M.Ö. 2000’li yıllara dayanmaktadır. Bu tapınağın en önemli özelliği tavanında kullanılan taşların arasında harç vb. gibi hiçbir yapıştırıcı maddenin kullanılmamasıdır. Bir tanesinin ağırlığı yaklaşık 1.3 ton olan bu taşlar V kilit sistemiyle birbirine tutturulmuştur. Altı önce kumla doldurulan taşların bir kısmı sağa yatık, diğer kısmı ise sola yatık bir şekilde dizilmiş, ortalarına da V şeklinde bir taş oturtularak basınç uygulayıp taşların aşağı düşmesi engellenmiştir. Bu yapı günümüzde hala bu manastırın içinde görülebilmektedir.

Deyrulzafaran’a Nasıl Gidilir?

Deyrulzafaran, Mardin – Nusaybin güzergahında yer almaktadır. Bu güzergahın yaklaşık olarak 5. kilometresinde sola ayrılan yoldan 3 km kadar içeri girmeniz gerekmektedir. Deyrulzafaran’a gitmek için özel aracınızla gitmeniz gerekmektedir. Nitekim, Mardin’den Deyrulzafaran’a giden herhangi bir minibüs ya da toplu taşıma aracı bulunmamaktadır.
Please wait...

Sırt Çantalı Kaşif

Gezmeyi seven, fotoğraf tutkunu bir kaşif. Yeni kültürler öğrenmek, yeni yüzlerle tanışmak, yeni lezzetler tatmak onun için en keyifli aktivite.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir