Kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi “gezmek” kelimesi! Gezmek, yeni yerleri görmek, bol bol fotoğraf çekmek ve özçekim yapmak, sosyal medyadan nerede olduğunu paylaşmak ve dahası… Aslına bakacak olursak son zamanlarda gezmek bir hastalık haline dönüşmeye başladı.

Sosyal medyaya bakıp arkadaşlarının gezdiğini gördüğünde için burkulur ve kendince plan yapmaya başlarsın. “Ben de buraya gitmeliyim o gittiyse” gibi kıskançlıklar bile geçebilir içinden. Bence sen oraya gerçekten gitmek istemiyorsun, sadece kıskançlık yapıyorsun. 

Oysa seyahat etmek, keşfetmek böyle bir şey mi? Tabi ki de hayır. Gittiğimiz yerdeki tek gayemiz fotoğraf çekmek ve çekinmek olmamalı bana göre. Elbette fotoğraf makinelerinin, akıllı telefonların bu kadar geliştiği bir çağda ilerde baktıkça hatırlayacağımız anılarımızın olması çok güzel olacaktır, lakin gezmek sadece fotoğraftan ibaret değildir. Fotoğraf çekmenin yanı sıra, araştırmalısın, okumalısın, hissetmelisin gittiğin yeri. Kim yaşamış bu topraklarda, nasıl oluşmuş bu güzellikler diye sormalısın kendine ki bir şeyler de öğrenesin. 

Beni Instagram’da Takip Et: @sirtcantalikasif

[jr_instagram id=”5″]

Okuyarak Gez!

Daha önce seyahat etmiş olduğum Nemrut Dağı’nda bu durumu yaşadım. İnsanlar gün doğumunu seyretmek için gelmişti bizim gibi. Hep birlikte güneşin doğuşunu seyrettikten sonra onlarca insanın 3-5 fotoğraf çekip ortalıktan kaybolduğuna şahit oldum. “Aaa şu heykeli de çekelim, şurayı da çek, beni bir de böyle çek” deyip yok oldular resmen. Ama o fotoğrafını çektiğin heykeldeki kim, bunu kim yaptırdı, sen şu an neredesin, hangi yıla ait tarihi kalıntılara tanıklık ediyorsun, bu soruları ne merak eden var ne bilen! Bahsetmiş olduğum şey de tam da bu. “Ölmeden Nemrut Dağı’na da çıktık çok şükür” demek için oraya gitmenin nasıl bir heyecanı var anlayamıyorum. Toplum içerisinde bir yerde bahsi geçtiğinde eminim ilk övünecek olanlar bu insanlar ve diyecekler ki, “Aa Nemrut mu? Ben çıktım oraya”, sonra kim yaptırmış o heykelleri diye soru yöneltilse kendine lafı geveleyip kem küm edecekler. Herkese saygım var ama seyahat etmek isteyenlere tavsiyem gittiğiniz yer her nereyse gitmeden, gezi esnasında ve gerekirsen sonrasında da orayı araştırın, okuyun, yaşayın. Emin olun böylesi daha keyifli.

Please wait...

Sırt Çantalı Kaşif

Gezmeyi seven, fotoğraf tutkunu bir kaşif. Yeni kültürler öğrenmek, yeni yüzlerle tanışmak, yeni lezzetler tatmak onun için en keyifli aktivite.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir