Onlar: ‘Bir şey yapacaksanız, şunu yakın da tanrılarınıza yardım edin,’ dediler; Biz de dedik ki: ‘Ey ateş İbrahim’e karşı serin ve selametli ol’ Enbiya Suresi (68,69)
M.Ö. 2000 yıllarında Hz. İbrahim, Urfa Kralı Nemrut’un ilahlığını reddedip, tapındıkları putları kırması, Kur’ân-ı Kerim’de bu şekilde ifade edilmiş. Rivayete göre, şu an Balıklıgöl’ün bulunduğu alana büyük bir ateş yakılmış, alana hakim bir tepe olan Damlacıkdağı’ndan yani Urfa Kalesi’nin bulunduğu yerden Hz. İbrahim ateşe atılmış. Kur’ân-ı Kerim’e göre Allah’ın emriyle bu büyük ateş su, yakılan odunlar ise balık olmuş, yani ateş Hz. İbrahim’e karşı serin ve selametli olmuştur. Bu nedenle Balıklıgöl, birçok kişi tarafından kutsal bir göl olarak kabul edilir. Balıklıgöl yani diğer adıyla Halil-ür Rahman Gölü, Şanlıurfa’nın merkezinde bulunan ve semavi dinlerce kutsal kabul edilen bir göldür. İçinde bulunan onlarca balık ne azalmakta ne de artmaktadır. Bölgenin ilginç bir havası olmakla birlikte, yılın her döneminde oldukça kalabalık olduğunu söyleyebilirim.

Beni Instagram’da Takip Edebilirsiniz: @sirtcantalikasif

[jr_instagram id=”6″]

Balıklıgöl nerede? Nasıl gidilir?

Balıklıgöl Şanlıurfa ilinin merkez ilçesi olan Eyyübiye ilçesi’nde yer almaktadır. Merkezi bir yerde yer alan Balıklıgöl’e ulaşım oldukça kolay. Özel aracınızla gidiyorsanız, Balıklıgöl’ün geçen yolun hemen karşısında bulunan kapalı  otoparka aracınızı park edip, buraya ulaşabilirsiniz. Bunun dışında, toplu taşıma araçlarını da kullanarak Balıklıgöl’e çok rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Balıklıgöl’ün çevresinde de ziyaretçilerin uğrayabileceği çokça turistik yer de bulunuyor. Gölün hemen kenarında bulunan Rızvaniye Kültür ve Sanat Külliyesi’nde el sanatları sergilerini ziyaret edebilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca, Abbasiler döneminde yapılan Halil’ür-Rahman Cami de gölün hemen bitişiğinde bulunmaktadır. Balıklıgöl bana göre Şanlıurfa’ya gitmek için yeterli bir sebep. Şanlıurfa’da görebileceğiniz diğer yerleri de bir başka gezi yazımda kaleme alacağım. Merak ettiğiniz soruları yorumlar aracılığıyla bana iletebilirsiniz. Sizleri Balıklıgöl galerisiyle baş başa bırakıyorum.

Balıklıgöl’den Kareler

Please wait...

Sırt Çantalı Kaşif

Gezmeyi seven, fotoğraf tutkunu bir kaşif. Yeni kültürler öğrenmek, yeni yüzlerle tanışmak, yeni lezzetler tatmak onun için en keyifli aktivite.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir